2 роки змін в будівельній галузі

опубліковано 15 липня 2026 року о 09:59

Від цифровізації до дерегуляції – за останні два роки у сфері містобудування реалізовано низку рішень, які вже сьогодні змінюють правила роботи галузі. Їхня спільна мета – прискорити відбудову, підвищити прозорість процесів і створити кращі умови для розвитку будівництва.


🔷 Цифрова трансформація

• розширити функціонал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ); • запустити Містобудівний кадастр на державному рівні; • впровадити застосунок «Прозоре будівництво», який вже працює в усіх органах державного архітектурно-будівельного контролю. Він уніфікував проведення оглядів об'єктів: чек-листи, фотофіксація, геолокація та авторизація через «Дію» забезпечують єдині стандарти по всій країні. • запровадити автоматичну реєстрацію документів щодо об’єктів класу наслідків СС1 (повідомлення і декларації) без жодної участі посадовців; • розпочати розробку ШІ-консультанта – інструмента самоперевірки для замовників будівництва на етапі розробки проєктної документації; • оновити механізм формування містобудівних умов та обмежень у ЄДЕССБ, що забезпечить актуальність даних і прозорість їх видачі; • об'єднати на базі ЄДЕССБ ключові реєстри у сфері будівництва – містобудівної документації, адрес, будівель і споруд та ін.

🔷 Зменшення регуляції та підвищення прозорості:

• замовники отримали право самостійно обирати, де отримувати адміністративні послуги – у місцевому органі ДАБК чи в ДІАМ. Лише за перший місяць роботи нового механізму до ДІАМ уже надійшло близько 500 документів із різних регіонів України; • запроваджено механізм оскарження необґрунтованих відмов у видачі містобудівних умов та обмежень (технічна реалізація в ЄДЕССБ завершується); • врегульовано порядок забудови приаеродромних територій в умовах воєнного стану; • врегульовано використання схеми намірів забудови земельної ділянки та оновлено перелік об’єктів, що можуть будуватися на підставі будівельного паспорта для усунення зловживань; • запроваджено нові механізми закупівель через рамкові угоди для пришвидшення реалізації проєктів відбудови; • розпочато реформу ціноутворення у будівництві та створено державну Базу даних цін на будівельну продукцію як відкритий ринковий орієнтир.

Усі ці рішення мають спільну мету – зробити відбудову швидшою, прозорішою та ефективнішою, створити сприятливі умови для бізнесу, залучення інвестицій і сталого розвитку українських міст та громад.

Протягом цього часу ДІАМ продовжила бути зразком прозорості в сфері наданні адміністративних послуг та неухильно дотримуватись своїх цінностей та підходів до роботи.

Дякуємо всім причетним до цих змін та продовжуємо працювати для розвитку галузі!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux